Minder Kılıfı

Koltuk ve kanepeler evlerin ya da ofislerin en çok kullanılan mobilyaları arasında yer alır. Bu yoğun kullanım sebebiyle mobilyaların kirlenmemesi için Minder Kılıfı kullanılır.

Minder Kılıfı Modelleri için web sitemizdeki Minder Kılıfı Kategorisini kontrol edebilirsiniz.

Minder Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Öncelikle koltuk minderinin kumaş içeriğini göz önünde bulundurmalı ve kullanım talimatlarında yer alan temizlik önerilerine uymalısınız. Çünkü bazı kumaşlar deterjan ya da farklı ürünlerle uyum sağlamayabilir ve bu da kılıf renginin bozulmasına sebep olabilir. Temizlik sırasında kullandığınız suyun sıcaklık derecesini de yine kumaş türüne göre belirlemelisiniz. Kullanım talimatlarında kumaşın makine ya da elde yıkama için uygun olup olmadığı bilgisi de yer alır. İkinci önemli unsur ise zamanında müdahaledir. Örneğin; zorlu bir kan lekesini çıkarmak istiyorsanız, leke oluşur oluşmaz temizleme işlemini başlatmalı ve kurumasına izin vermemelisiniz. Koltuk minderleri çoğunlukla makine yıkaması için uygunluk göstermez. Minder kılıfı için ayrı, minder için ayrı bir çalışma yapmanız gerekir. Minder kılıfını makineye alabiliyorsanız, yıkama işlemine geçmeden önce fermuar, cırt cırt ya da düğme bölümlerini kapatmaya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde bu bölümler zarar görebilir ve kılıfın kullanım özelliği kaybolabilir.

Temizlik işlemine başlamadan önce minder kılıfı ve minderi ayırmanız gerekir. Kılıfı makineye atmadan önce, bu iş için tasarlanan süpürge başlıklarını kullanarak toz ve tüy arındırmasını yapabilirsiniz. Özellikle hayvan tüyleri, yıkama esnasında kumaşlara yapışabilir ve daha sonrasında bunları temizleme işlemi zorlu hale gelebilir. Minder kumaşınızı kullanma talimatına göre çamaşır makinesinde uygun sıcaklıkta ve uygun devir programında yıkamaya bırakabilirsiniz. Kumaşınız makine için uygun değilse, elde yıkama işlemi uygulayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta deterjan kullanımıdır. Elde yıkama yapsanız bile ürüne uygun bir deterjan kullanmaya ve bu kullanımda aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Elde yıkama suyuna eklediğiniz deterjanın tamamen çözülmesini sağladıktan sonra minder kılıfını suya batırabilirsiniz. Deterjan tamamen erimediği takdirde kılıf üzerinde kimyasal bir leke oluşmasına sebep olabilir. Kılıfı suda bir süre bekletip, deterjana işini yapması için zaman tanıyabilir ve ardından zarif bir çitileme uygulayabilirsiniz. Elde sıkma işlemi yaparken de kumaşı tahrip etmemeye dikkat edebilir ve kuruma işleminde kumaşın suyu kendi kendine bırakmasını sağlayabilirsiniz. Tabii bunun için açık alanda kurutma yapmak daha doğru olacaktır.