Gölgelendirme Sistemleri

Bir tente, hem iç hem de dış mekanlarda meydana gelen yoğun güneş maruziyetini ve ısıyı kontrol etmeye yardımcı olan bir tür ek çatı ya da örtüdür.

Ayrıca bir tente, klima ihtiyacını azaltarak ev enerji maliyetlerini düşürmeye yardımcı olan önemli bir gereçtir. Tenteler sabit ya da geri çekilebilir olacak şekilde üretilebilirler. Alüminyum, kumaş, vinil ya da ahşap gibi malzemeler kullanılarak yapılabilirler. Eski ve Yeni 1950’lerde popüler olan alüminyum tenteler, bir evle eşleşebilecek ya da çizgiler oluşturmak için tasarlanabilecek, dikey ya da yatay çıtalara sahipti.

Her tente birbirine benzemez, çünkü her uygulama farklıdır. Yoğun güneş alan bir güverteyi gölgede bırakmak için ve klimanın neredeyse tüm gün çalışmasını gerektiren, aşırı ısı üreten pencere ya da kapıları serinletmek için tente kullanılabilir. Yağmur, rüzgar, belirli miktarda kar ve hatta kasırgalara dayanabilecek tenteler vardır. Geri çekilebilir stiller bir akor ile manuel olarak çalıştırılabilir veya tork algılayıcı motorla motorize edilebilir.

Pergola sistemleri, kullanım alanına uygun olarak belirlenen taleplere göre sabit ve hareketli olmak üzere iki farklı modele ayrılır. Ticari işletmeler ve ev, bahçe gibi bireysel alanlarda kullanım rahatlığı açısından en fazla hareketli pergola sistemleri tercih edilir. Hareketli pergola sistemlerinde bulunan üzerlerinin açılabilme fonksiyonu, her mevsim kullanıcısına konfor sağlar.

Günümüz teknolojisinde pergola modelleri, ihtiyaca yönelik olarak hareketli pergola ve bioklimatik pergola olarak iki çeşittir. Hareketli pergolalarda tavan sistemi için tercih edilen PVC esaslı teknolojik kumaş olurken; bioklimatik pergolalardaki tavan sistemi kendi etrafında dönen ya da geriye doğru açılabilen alüminyum panellerden oluşur.

Otomatik pergola olarak da bilinen ve pergola sistemleri arasında en çok tercih edilen modeller arasında yer alan hareketli pergola sistemleri, elektrikle çalışır şekilde üretilir. En yaygın olarak kullanılan pergola sistem türleri; motorlu sistemle açılır – kapanır özellik kazandırılan ve uzaktan kumanda ile çalışan bioclimatic pergola sistemleridir.